• Najlepsi w Miejskim Konkursie Pierwszej Pomocy „Żyć bezpiecznie”

          • Znaczenie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach jest doniosłe. Od szybkości decyzji, celowości zabiegów ratowniczych wykonanych doraźnie, bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku zależy nieraz dalszy los poszkodowanego, a czasami i jego życie.

            Każdy z nas powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz procedury postępowania w obliczu różnorodnych zagrożeń.

             

            W dniu 24 stycznia 2024 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Jaworznie odbył się Miejski Konkurs Pierwszej Pomocy „Żyć bezpiecznie”.

            Konkurs odbywał się w dwóch etapach. 

            Test wiedzy teoretycznej oraz pozoracja wypadku.

            Naszą szkołę reprezentowała drużyna trzy osobowa, przygotowana przez pana Daniela Taraska.

            Maja Kurasz, Zuzanna Margańska, Sebastian Balon zajęli 1 miejsce.

            Gratulujemy.

             

            Daniel Tarasek

          • UCZĄCA SIĘ SZKOŁA

          •  

            W naszej szkole nauka przedmiotów przyrodniczych, to nie tylko teoria i rozwiązywanie zawiłych zadań, ale również nauka przez zabawę, odkrywanie i doświadczenia. Uczniowie na biologii, chemii, fizyce oraz zajęciach z innowacji i kole przyrodniczym cały czas prężnie działają już kisiliśmy ogórki, gdzie uczniowie poznawali nie tylko przyjazne człowiekowi bakterie, ale również uczyli się na czym polega oddychanie beztlenowe, wielkości fizyczne zostały odczarowane przez uczniów klasy 7 podczas wspaniałej pracy w grupach, przy wspólnych prezentacjach, nauka o chorobach układu kostnego wcale nie jest nudna- tutaj uczniowie wcielili się w pacjentów i lekarzy podczas profesjonalnie przygotowanych scenek. Na biologii w klasie 6 oswajaliśmy postrzeganie pasożytów, gdy powstały piękne modele z opisami już żaden pasożyt nie był taki straszny. Na chemii, jak zawsze było kolorowo wskaźniki kwasowo zasadowe w roztworach o różnym odczynie ukazały nam piękną barwę kolorów, no i oczywiście nauka o gęstości zarówno na chemii, jak i na fizyce nie może zabraknąć przepięknej tęczyUczestnicy zajęć dodatkowych też nie próżnowali były mydełka, kule do kąpieli, poznawaliśmy i otrzymywaliśmy dwutlenek węgla- strzelając z ,, butelkowych armatek,, oraz pompując baloniki, robiliśmy pachnące świece oraz hitem były ,,molekularne kuleczki bubble tea’’ i biżuteria z żywicy epoksydowej, a to dopiero pierwsze półroczeDziałamy dalej cały czas wspólnie ucząc się od siebie.

            Anna Nędza

          • Wyjazd do teatru

          • W piątek 05.01.2024r. uczniowie klasy 1 a i 1 c odwiedzili Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Na deskach teatru poznały przygody Plastusia i jego dzielnych przyjaciół. Sztuka teatralna zachwyciła zarówno dzieci, jak i opiekunów. Pierwsze kontakty ze sztuką i kulturą zostały zaliczone wzorowo.

             

            Justyna Starzyk

            Ewelina Tarasek

            Żaneta Małasiewicz

            Nina Gruszecka

          • Warsztaty filmowe klas 5

          •  

            ,,… nie będę was uczył ani tabliczki mnożenia, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach. Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleję do nich oleju.”

            Ambroży Kleks

            We wtorek 16.01.24 klasy piąte miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach filmowych oraz wystawie poświęconej nowej ekranizacji słynnej książki Jana Brzechwy z 1946 roku ,,Akademia Pana Kleksa” , zorganizowanych przez BAJKĘ PANA KLEKSA w Katowicach. Przed warsztatami oczywiście odbyła się projekcja filmu, który zaskakiwał świetnie przygotowanymi efektami specjalnymi- ich tajemnice odkrywaliśmy później na zajęciach filmowych. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia oryginalnych rekwizytów oraz kostiumów (niektóre zaskakiwały wagą 30 kg) z planu filmowego. Warto czasem oderwać się od rzeczywistości i spędzić czas w SWOJEJ BAJCE, którą piszemy sami….

            Anna Nędza

            Irena Rusin

            Magdalena Poloczek

            Sylwia Ganobis

          • „PEŁNA MICHA”

          • W dniach 30.10 – 22.12.2023 wolontariusze wraz z opiekunem zorganizowali zbiórkę dla schroniska w CHEŁMKU.

            Zebrano: karmę suchą, karmę mokrą, przysmaki, smakołyki, zabawki, smycze, gryzaki, koce, ręczniki, legowiska oraz 338,81 zł.

             

            Dary zostały przekazane do schroniska w dniu 23.12.2023

             

            Daniel Tarasek

             

          • ŚWIĄTECZNA KARTKA DOBROCZYNNA

          • W miesiącu grudniu nasza szkoła wzięła udział w

            Ogólnopolskiej Kampanii Charytatywnej „Świąteczna Kartka Dobroczynna”

             

            Wolontariusze wraz z opiekunem rozprowadzali kartki Bożonarodzeniowe.

            Datki które zebrali (150 złotych), zostały przekazane dla chorych i niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji „Chce pomagać.org”

             

            Daniel Tarasek

             

          • EUROWEEK – SZKOŁA LIDERÓW

          • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia grupa 36 uczniów kl. 8 i 7 naszej szkoły wybrała się do Międzygórza w Kotlinie Kłodzkiej by spędzić tam niezwykły tydzień w fantastycznym towarzystwie. A mianowicie, młodzież wzięła udział w obozie szkoleniowym „Euroweek – Szkoła Liderów”. Szeroki program zajęć obejmował warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się tolerancji i szacunku, a jednocześnie podnosili swoje umiejętności języka angielskiego. Poprzez różnorodne i liczne gry i zabawy językowe uczyli się integracji, pracy w grupie, rozwijali kreatywność i komunikatywność. Do aktywnej i twórczej pracy rozgrzewali ich zmotywowani, młodzi i entuzjastyczni wolontariusze, którzy zarażali radością i chęcią do poznawania kultur innych państw. Dzięki tym doskonale zorganizowanym zajęciom uczniowie spędzili 5 dni w niesamowitej atmosferze, gdzie nie było czasu na nudę. Był to zupełnie nowy sposób rozwoju ich umiejętności językowych. To nadzwyczajne doświadczenie na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

            Sylwia Ganobis